Charakterystyka bohaterów - „Hobbit, czyli tam i z powrotem” ostatnidzwonek.pl
      Hobbit, czyli tam i z powrotem | inne lektury | kontakt | reklama | Wersja mobilna
streszczeniebohaterowieopracowanietest   

Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Lektury -> Hobbit, czyli tam i z powrotem

Charakterystyka bohaterów - „Hobbit, czyli tam i z powrotem”

Bilbo Baggins – hobbit pochodzący z Bag Endu, spod Pagórka. Pochodził z szanowanej rodziny Bagginsów i słynącej z łamania schematów i nieprzewidywalności rodziny Tuków. Pięćdziesięcioletni hobbit prowadził spokojne i dostatnie życie w swej wygodnej norze. Pojawił się jednak Gandalf wraz z drużyną Thorina i sprawił, że spokojny i przyzwyczajony do wygodnego życia Niziołek wyruszył na trwającą ponad rok wyprawę. Podczas podróży wykazał się męstwem, odwagą i roztropnością. Nieraz wydobywał towarzyszy z tarapatów i ratował im życie. Nie był chciwy, nie połasił się na skarby. Miał niebywałe szczęście w życiu, dlatego cało wychodził z najgorszych opresji. Powrócił do swego domu, by następne lata przeżywać w spokoju, pisać wspomnienia i opowiadać kuzynom o swych niebywałych przygodach.

Gandalf - czarodziej i wielki wojownik, który od lat ćwiczył się w sztuce czarowania ogniem i światłem. Jego atrybutem była różdżka, potrafił jednak także walczyć mieczem, co udowodnił zabijając Wielkiego Goblina. Był staruszkiem w wysokim, spiczastym i niebieskim kapeluszu, nosił szary płaszcz przepasany srebrną szarfą, miał długą siwą brodę sięgającą poniżej pasa, krzaczaste brwi oraz ogromne czarne buty. Gdziekolwiek się pojawiał opowieści i przygody cudem pojawiały się wokół niego. Znał odwieczne sekrety i, ufając swej intuicji, wybrał Bilbo Bagginsa jako czternastego członka wyprawy Thorina. Miał głowę na karku, a chociaż i on nie umiał zrobić wszystkiego, mógł dokonać wiele dla przyjaciół w ciężkiej potrzebie. Opiekował się drużyną i pomagał jej w najtrudniejszych chwilach, np. gdy zostali uwięzieni przez trolle, a potem gobliny. Czuł się odpowiedzialny, szczególnie za Bilbo Bagginsa. Podczas podróży jadł, śmiał się, gadał więcej niż inni. Był jednym z ważniejszych dobrych czarodziejów, dlatego brał udział w wygnaniu złego czarnoksiężnika.

Thorin Dębowa Tarcza – syn Thraina, który był synem Throra, pochodził z królewskiego rodu zamieszkującego onegdaj Samotną Górę. Ogromny i dostojny krasnolud. Lubił długo przemawiać. Niegdyś jego plemię toczyło zwycięską wojnę z goblinami, dlatego był przez nie znienawidzony. Był dumnym potomkiem swego rodu i nieustraszonym wojownikiem, co udowodnił podczas bitwy pięciu armii. Jak każdy krasnolud miłował się w złocie i klejnotach. Skarby z Góry zmieniły go, powodując, że stał się zachłanny i zaborczy. Przestał jasno myśleć. Jego największym marzeniem było posiadanie Arcyklejnotu Thraina. Poległ w wielkiej bitwie i został pochowany jak bohater.


Dwalin - krasnolud z błękitną brodą zatkniętą za złoty pas i oczyma jasno błyszczącymi spod ciemnozielonego kaptura. Rodzony brat Balina.

Balin - stary krasnolud z białą brodą w czerwonym kapturze. Rodzony brat Dwalina. Był najlepszym strażnikiem, dlatego często stał na warcie. Najbardziej ze wszystkich krasnoludów polubił hobbita. Wszedł w nim w głąb tunelu i starał się pomagać, jeśli mógł. On także po latach odwiedził Bilba w jego norze i opowiedział o wieściach z dalekich stron.

Kili i Fili – krasnoludy z niebieskimi kapturami, srebrnymi pasami i żółtymi brodami. Nosili z sobą worki z narzędziami i łopaty. Byli młodsi od innych krasnoludów o około pięćdziesiąt lat. Mieli bystry wzrok, dlatego podczas burzy w górach udali się szukać schronienia. Polegli w bitwie pięciu armii, chroniąc swego kuzyna i wodza – Thorina.

Dori i Nori – podzielali upodobanie Bilba do obfitych i regularnych posiłków. Dori był wśród krasnoludów najsilniejszy. Lubił zrzędzić, ale w gruncie rzeczy był zacnym krasnoludem. Zazwyczaj mu przypadała opieka nad hobbitem. Niósł go w tunelach goblinów, a także pomógł mu wdrapać się na drzewo podczas ataku wilków.

Oin i Gloin – byli mistrzami w rozpalaniu ognia, dlatego zawsze nosili przy sobie hubkę i krzesiwo.

Bombur – był niezgrabny i gruby. Spowodowało to podczas wędrówki przez Mroczną Puszczę nieszczęście. Wpadł do czarnego strumienia, stracił pamięć, a ponadto zapadł w śpiączkę. Udało mu się po kilku dniach wrócić do przytomności. Ze względu na swą tuszę był wiecznie głodny.

strona:    1    2    3  


Szybki test:

Najlepszym strażnikiem wśród krasnoludów był:
a) Dwalin
b) Dori
c) Balin
d) Gloin
Rozwiązanie

Przodkowie Barda pochodzili z:
a) Rivendell
b) Żelaznych Wzgórz
c) Esgaroth
d) miasta Dal
Rozwiązanie

Thorin nosił przydomek
a) Dębowa Tarcza
b) Pan Samotnej Góry
c) Wielki Młot
d) Samotny Jeździec
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Hobbit, czyli tam i z powrotem - streszczenie szczegółowe
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - skrócony plan wydarzeń
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - szczegółowy plan wydarzeń
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - streszczenie w pigułce
Hobbici - charakterystyka
Charakterystyka plemion w „Hobbicie, czyli tam i z powrotem”
Bilbo Baggins - charakterystyka
Charakterystyka bohaterów - „Hobbit, czyli tam i z powrotem”
Motywy literackie w „Hobbicie, czyli tam i z powrotem”
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” jako powieść fantastyczna
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - narracja i kompozycja
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - problematyka
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - główne wątki powieści
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - miejsce akcji
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - czas akcji
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - geneza
John Ronald Reuel Tolkien - biografia
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - cytaty

Tagi: